Oplever du fejl? Send os en e-mail

Inspirationsuge 47: seniormotion, japansk tekstilhåndværk, japansk sprog & kultur eller asiatisk mad

I pauserne kan du fx. nyde samværet med andre kursister over en kop kaffe. Du kan også læse avisen eller fordybe dig i et spændende magasin i vores hyggelige opholdsrum. Ændringer kan forekomme.

Japansk tekstilhåndværk - program Japansk sprog & kultur - program Asiatisk mad - program Sund & stærk hele livet - program

Lidt om indholdet i din kursusuge

5 dages fordybelse og højskoleglæde!

Dagene på ugekurset er delt op på en måde, der giver dig chancen for dels at være sammen med andre, som har præcis samme interesse som dig selv; dels mulighed for også at møde andre kursister, når fællesskabet nydes under måltider, højskolesang og foredrag.

Under de enkelte temaer kan du se det foreløbige program i skemaform.

Sådan vælges de enkelte temaer

Når du tilmelder dig, vælger du hvilket af de 4 temaer, du vil fordybe dig i.

Det fælles højskoleliv udfoldes morgen og aften med interessante morgensamlinger, fællessang, spisning i spisesalen, foredrag og udflugt.

TEMA 1: Sund og stærk hele livet

Højskolekurset sætter i 5 dage fokus på sundhed via træning, bevægelse og naturoplevelser

Få inspiration til det sunde liv efter arbejdsmarkedet – rammet ind i træning, morgensang, natur, god mad, samvær med andre ligesindede & højskolehygge.

Kurset er for alle der har lyst til at få inspiration for både krop og hoved. Du er på højskolen fra mandag til fredag. Hver dag vil byde på bevægelse, træning, oplægsholdere, naturoplevelser og livsglæde.

Vi går i dybden med nogle af følgende emner: Styrketræning, koordinationsøvelser, yogaøvelser og nauroplevelser i skoven. Ud over det vil der være små inspirerende workshops, masser af højskolesang og gode oplevelser.

Din hjerne er glad for nye ting. Den sætter pris på selskab. Og så vil den gerne ud og opleve noget nyt. Det er de vigtigste hjernetræningsråd fra hjerne- og aldringsforsker Ellen Garde, Center for Sund Aldring.

Fællesskab & fordybelse

Start din morgen med en tur i svømmehallen og saunaen, inden du går ombord i morgenmadsbuffeten. Den efterfølgende morgensamling giver vitaminer til både krop og sjæl pakket ind i sange fra højskolesangbogen.

Om formiddagen kan du deltage i træningsworkshops med fokus på styrketræning, bækkenbundstræning eller vandaerobic. Køkkenet anretter sunde og velsmagende frokostmåltider. Efter en velfortjent pause, fortsætter dagen med aktiviteter som træner kredsløbet for eksempel yoga, vandaerobic og Smart Træning. Træningen er tilrettelagt med fokus på, at den enkelte bør kunne nå at restituere og være klar til den efterfølgende dag.

Efter aftensmaden vil der være aktiviteter, som fuldender din dag og samler holdet. Fx. hjernegymnastik og sangaften samt foredrag.

KLIK OG SE KURSUSPROGRAM

TEMA 2: Japansk sprog og kultur på højskole

Bliv klogere på Japan i mødet med forskellige aspekter af japansk kultur og traditionelle kunsthåndværk – rammet ind i morgensang, god mad, samvær med ligesindede og højskolehygge.

Kurset er for alle, der har lyst til 4 døgn med både hovedet og hænderne solidt plantet i Japan. Du bliver i løbet af ugen præsenteret for inspirerende oplæg om japansk kultur og får en bredere og dybere forståelse for et land og en kultur, der er meget anderledes end vores. Hver eftermiddag får vi kulturen helt tæt på, når vi giver os i kast med et nyt kunsthåndværk. Du kommer desuden til at opleve højskolehverdagen med foredrag, fællesspisning, sangaften, morgensvømning og vores skønne natur.

Fællesskab & fordybelse

Start din morgen med en tur i svømmehallen og saunaen, inden du går ombord i morgenmadsbuffeten. Den efterfølgende morgensamling giver vitaminer til både krop og sjæl pakket ind i sange fra højskolesangbogen.

Om formiddagen kan du lære mere om japansk kultur – fra det store historiske overblik over kejsere, shoguner og samuraier, til nedslag i Japans filosofiske og religiøse liv, til de helt små ting som ægteskabelige skænderier over affaldssorteringen. Japan er et komplekst land med en lang historie og rig kultur, og vi vil gøre vores bedste for at få dig med rundt i alle krogene og give dit et dybere indblik i landet. Efter en formiddag med gang i hovedet er det tid til frokost, hvor køkkenet anretter sunde og velsmagende måltider, og efter en velfortjent pause fortsætter dagen, nu med fokus på hænderne.

Om eftermiddagen bliver du præsenteret for forskellige kunsthåndværker – kalligrafi, sumi-e (blækmaling), shashiko (brodering) og shibori (plantefarvning). Du får en grundig introduktion til håndværket og får mulighed for at prøve kræfter med det på sjov og lettilgængelig måde. I traditionelle håndværk hersker idéen om shoku-nin-waza stadig – idéen om at det tager årevis at perfektionere sin kunst og blive en sand mester. Du når selvfølgelig ikke at blive en rigtig shoku-nin på én uge, men vi håber, at du finder kærligheden for nogle anderledes håndværk til at udtrykke din kreativitet igennem.

KLIK OG SE KURSUSPROGRAM

TEMA 3: Langsomme sting – japanske teknikker shibori og sashiko med meditation og yoga

Vi vil tage os tid til at fordybe os i at skabe unikke tekstiler ved hjælp af gamle japanske teknikker. Sashiko-broderi og shibori-farvning med indigo vil være indholdet, omgivet af højskolelivets stemning, inspiration, ro og fordybelse.

Skønhed tager tid og kræver fordybelse, og det tager lang tid at sy de mange små sting, der skal til for at lave smukke mønstre. Det er et arbejde, man kan falde ind i og bare være til stede i.

Vi vil have fokus på “wabi sabi” – skønheden i det uperfekte som opstår, når vi lader hænder og tekstiler mødes og arbejde frit sammen.

Du vil forlade dette ophold med skønne tekstiler, du selv har farvet, sashiko- og boroprøver, dine hænder har fremstillet, og masser af inspiration og tillid til at fortsætte, når du kommer hjem.

Det kræver ingen forudsætninger i forhold til tidligere erfaring med håndarbejde for at deltage på dette kursus, ligesom gengangere også vil finde nye ting at lære!

“Det var en forbavsende dyb og nærende oplevelse at være på kunsthåndværkskursus på Bosei. Skæringspunktet hvor kulturer mødes, naturen indrammer og beriger, og håndens og åndens arbejde går op i en højere enhed. […] Til den stoflighed, som jeg ellers nyder ved håndarbejdet, blev der føjet en ny dimension, indfarvningen. Det blæksorte vand opslugte mit håndarbejde og forærede mig det tilbage markeret med helt nye – rumlige – dimensioner. Det var nærende og udfordrende og inspirerende og lige, hvad jeg havde brug for”

– Karen, tidligere deltager på Retreat med langsomme sting

Shibori er en indfarvningsteknik, hvor man isolerer områder af stoffet, så det ikke kan tage imod farve under indfarvning. På dette kursus lærer vi at farve med indigo. Shibori har været kendt tilbage fra 800-tallet, og du kender den måske som tie-dye eller viklebatik. Vi skal fordybe os i at skabe smukke mønstre ved hjælp af forskellige foldeteknikker og syninger. Du vil kunne indfarve mindre stofprøver, silketørklæder eller måske en gammel damask-dug? Valget er dit.

Sashiko har sit udspring i boro, som er måden, man ved hjælp af løbesting har repareret og forstærket tekstiler. Boro har været kendt i Japan siden 1500-tallet. Senere blev stingene forfinet og blev til det, vi kender som sashiko. Vi skal lave små prøver på forskellige mønstre, reparationer med synlige og usynlige lapper på stoffet. Medbring gerne tøj eller tekstiler, du gerne vil reparere eller have vejledning til at reparere. Du kan også vælge sy ting ud af dine af dine prøver.

Vi vil også nyde stunder med meditation og yoga, hvor du vil opleve at komme helt ned i gear, både i yogasalen og i naturen omkring skolen

Du skal medbringe:

  • Dit sy-kit: Nål, tråd og saks
  • Broderigarn
  • Pennalhus
  • Evt. tekstiler du vil reparere eller arbejde med
  • Bomuld, silke eller andet naturmateriale at farve på

Det vil også være muligt at købe materialer og arbejdskompendier på stedet.

Underviser:

Thea Dam Søby er uddannet tekstil- og beklædingsformgiver fra Hellerup Textil Seminarium i 2000. Hun har arbejdet med mange forskellige områder og teknikker indenfor tekstilformidling. De sidste 10 år bl.a. med forskellige former for shibori. Hun er passioneret omkring bæredygtighed og reparationer af beklædning, herunder boro og sashiko. I sin undervisning lægger Thea vægt på at få kursisterne til at stole på deres eget udtryk og til at se “wabi-sabi”; skønheden i det uperfekte.

KLIK OG SE KURSUSPROGRAM

TEMA 4: Asiatisk mad med et højskoletwist

Vil du med på en rejse gennem køkkenerne i Østasien? Vi besøger Vietnam, Japan, Korea og Kina på denne gastronomiske tur. Du vil blive introduceret til de 4 køkkener, og hvordan deres ”smage” kombineres. Samtidig fokuserer vi også på, hvordan geografi, kultur og sprog påvirker opskrifterne gennem århundreder.

I de senere år har denne type mad vundet indpas i både restauranter og hjemmelavet mad, ofte med en fusion af klassiske østasiatiske ingredienser og danske råvarer.

Vietnamesisk mad er kendt for sin lethed og friske ingredienser. Retter som pho (en aromatisk nudelsuppe) og banh mi (en vietnamesisk sandwich) er blevet meget populære i Danmark. Vietnamesisk mad er ofte en balance mellem syre, sødme, salt og krydderi, og mange retter er lette og sunde, hvilket appellerer til danske smagsløg.

Japansk madkultur lægger stor vægt på friskhed og præsentation, hvilket appellerer til den danske æstetik og smag for sund mad. Vi udforsker blandt andet den karakteristiske nudelsuppe Ramen, men også andre retter.

Koreansk: Du vil nok nikke genkendende til kimchi (fermenteret kål), bibimbap (en risret med grøntsager og kød) og bulgogi (marineret og grillet kød). Der er også stigende interesse for den krydrede og fermenterede del af koreansk mad, som passer godt ind i den nordiske madkultur, der i forvejen har en stærk tradition for fermentering.

Kinesiske retter som Peking-and, dim sum og stegte ris er kendte favoritter. Ingredienser som sojasovs, ingefær, hvidløg og ris er grundlæggende for kinesisk madlavning, som vi breder kendskabet ud til.

Denne fusion af østasiatiske og danske madkulturer har beriget det danske køkken og tilbyder et stort udvalg af smagsoplevelser, der spænder fra det milde og friske til det krydrede og komplekse.

Underviser:

Linh Jeppesen er født og opvokset i Vietnam. I 2016 var hun elev på Idrætshøjskolen Bosei, og det var her, hun lærte bl.a. japansk og koreansk madlavning. Efter opholdet på Bosei tog Linh på Suhrs højskole og har arbejdet på forskellige sushi- og asiatiske restauranter, bl.a. Pasfall i Odense.

KLIK OG SE KURSUSPROGRAM

Morgensamlinger og foredrag

  • Idrætshøjskolens historie v/forstander Kenneth Retslov
  • Rundvisning i idrætshøjskolens bæredygtige køkkenhave
  • Afslapningsøvelser og udstrækning v/kursusleder Dorte Palm
  • Koordinationstræning v/ DGI underviser Ditte Maria Mors
  • Foredrag om japansk kultur og te-ceremonier
  • Foredrag – fra lokale kyster til Canada og den russiske grænse v/naturfotograf Per Rasmussen
  • Prøv en anden aktivitet fra ugens temaer
  • Højskolesang
  • Japanske temaer med skolens undervisere
  • Afslutningsaften med fælles hygge, samvær samt præsentation af ugens arbejder

Halvdagsudflugt med højskolen

Onsdag eftermiddag byder på en halvdags udflugt: vi går mod godset Nysø, hvor der er en lille samling af Thorvaldsens gipsafstøbninger og skitser. Guldalderens kendte kunstnere tilbragte tid på Nysø hos grevinde Stampe. Herefter vandrer vi mod Præstø, hvor vi følger den lokale guide rundt i Guldalderens Præstø. Vi går på de toppede brosten i den gamle bydel og besøger kirken, som ligger på Klosternakken, hvor Antonitter-ordenens kloster lå. Efter en kaffepause er der mulighed for at shoppe lidt i Adelgades butikker. Vi vender tilbage til højskolen, hvor middagen venter.

Inspiration til livet - hele livet

Idrætshøjskolen Bosei har tidligere været en japansk kostskole, bygget af japanerne for ca. 35 år siden. Idag er vi en klassisk dansk idrætshøjskole, men med et japansk twist, som man ikke finder andre steder. Idrætshøjskolen ligger i smukke omgivelser i Faksinge skov tæt på Præstø by og fjord. Det betyder for de morgenfriske, at man, foruden en svømmetur i vores smukke svømmehal med naturkig, har mulighed for at vælge en frisk gå- eller løbetur i skoven. Hvis man er mere gangbesværet, så har vi elevator, ramper og platformlifte, så du kan komme rundt til aktiviteterne på selve skolen. Som kursist på Idrætshøjskolen Bosei bliver du en del af en aktiv højskole med ca. 90-100 unge mennesker samt 35 ansatte, der arbejder for at skabe uforglemmelige minder i de fantastiske rammer, og hvor glæde og energi er en del af stemningen. Ikigai er et japansk udtryk, som bedst oversættes med ”det der giver livet mening”… Begrebet stammer fra øen Okinawa, som i øvrigt er det sted i verden, hvor der bor flest mennesker på over 100 år. Alle mennesker har deres egen ikigai, som naturligt ændrer sig i takt med livets faser. Hvert af vore højskolekursuser har sit eget fokus med forsøg på at skabe glæde og inspiration til livet.         Under kursusugen afholdes der blandt andet et foredrag som omhandler: Kodawari - Kunsten at gå op i detaljerne i den japanske kultur. Kodawari er et japansk ord, der afspejler en stærk værdi i det japanske samfund: At gå op i detaljerne. Det gælder alt i Japan, at man stræber efter perfektion, og at man ikke efterlader noget til tilfældigheder. I foredraget kigger vi på kodawari i japansk kunsthåndværk som klassisk arkitektur, fotokunst, madlavning, teceremoni, men også på moderne fænomener som butiksindretning, tog-logistik, byplanlægning og animation. Uanset hvad man interesser sig for, så er der meget at lære af den japanske tilgang og kodawari. Foredraget bliver fortalt af Magnus Riis, som har været højskolelærer på Idrætshøjskolen Bosei i japansk sprog og kultur i 15 år. Magnus har boet i Japan i tre år og har arrangeret over 30 studierejser i alle afkroge af landet. Derudover er han uddannet journalist og stor madentusiast.

Priser & praktisk information

Priser 2025

Dobbeltværelse med delte baderum/toiletter på gangen Kr. 4.550,-

Enkeltværelse med delte baderum/toiletter på gangen: Kr. 5.250,-

Dobbeltværelse med bad/toilet på værelset: Kr. 5.250,-

Enkeltværelse med bad/toilet på værelset: Kr. 5.950,-

Dagskursist – uden overnatning på højskolen: Kr. 4.050,-

Indkvartering

Indkvartering på dobbeltværelser og enkeltværelser i henholdsvis stueplan og 1. sal. Toiletter og bruserum findes på gangene

I stueplan er der enkelte værelser med eget bad/toilet.

Sengelinned og 1 stk. håndklæde er incl. i kursusprisen. Medbring evt. ekstra håndklæde – fx til brug i svømmehallen/saunaen.

Ankomst og afrejse

Ankomst: mandag den 17. november mellem kl. 11.00

Afrejse: fredag den 21. november kl. 13.00

Højskolens faciliteter

Som idrætshøjskole har vi en masse muligheder for træning; men der findes også en række kreative værksteder, svømmehal, opholdsstue og ikke mindst Bosei Haven, som er en stor del af højskolens bæredygtige profil. Man er velkommen til at kigge ud i alt det grønne.

Bosei Haven, giver dagligt grøntsager til højskolens køkken, og er et samarbejde mellem Idrætshøjskolen Bosei, Rønnede Kro samt michelin restauranten Hotel Frederiksminde. Bosei Haven er desuden blevet til med økonomisk støtte fra Hedeselskabet og med hjælp til etablering af HedeDanmark.

Vi fokuserer på at servere en sund og varieret kost

På Idrætshøjskole Bosei bliver der taget hånd om hele din krop. Det betyder, at vi har udarbejdet en kostpolitik, der drejer sig både om antallet af måltider og uforarbejdede råvarer, men også om kulturen omkring mad.

  • Vi laver maden med tanke på kostrådene.
  • Via Bosei Haven producerer vi selv økologiske grønstsager til eget køkken – og den lokale Michelin restaurant Hotel Frederiksminde
  • Vi sikrer variation i maden ved at tage kursister, elever og personalet med på råd, når maden skal planlægges.
  • Der er en vegetardag om ugen.
  • Vi serverer tre måltider om dagen. Derudover er der frugt og grovboller om eftermiddagen.

Vores krav til de råvarer vi bruger

  • Vi bruger primært kun friske og uforarbejdede råvarer. Det er kun ærter og majs, vi køber fra frost.
  • Vi bager vores eget rugbrød, franskbrød og morgengrovboller.
  • Derudover fremstiller vi vores egen marmelade og müsli.

Hensyn og service

  • Vi vil gerne have forslag til mad fra kursister og elever. Det gør det mere spændende at lave mad til dem.
  • Vi tager hensyn til allergi og sygdom.
  • Vi tager hensyn til vegetarer.
  • Vi tager hensyn til trosbetingede kostvaner.

Hjemrejse – og hva’ så?

Højskolen ligger midt skoven, så allerede når du træder ud, så møder du naturen. Fx kan man gå på opdagelse og se højskoleelevernes projekter omkring ‘Vild med Vilje’ eller tage ud til de mange små skønne strande og øvrige naturperler samt lokale kulinariske og kulturelle spots i området – fx:

GeoCenter Møns Klint

Strandtur til Feddet

Radius Destillery

Vi glæder os til at møde dig

Få ro i sindet og tilmeld dig allerede nu, så din plads er sikret. Vores øvrige kurser er ret populære og udbydes efter først-til-mølle princippet.

Har du spørgsmål? Tilmelding til 2025 er åben