Oplever du fejl? Send os en e-mail

Foredrag – Budo for handicappede

“Er kampsport for handicappede?” Ja, det mener Professor Kantaro Matsui fra International Budo University i Japan.

Professor Matsui holder foredrag på Idrætshøjskolen Bosei om hvordan Budo (Kampkunst) er gavnligt for mennesker i almindelighed, men særligt hvad Budo kan gøre for folk med handicap, fysisk el. psykisk. Et andet tema er hvordan handicappede integreres i træningen i klubberne.

Under foredraget vil der være nogle øvelser, som tilhørerne prøver som “handicappede”, hvor man har fået bundet/begrænset forskellige kropsdele med karate/judobælter.

Professor Matsui, som har baggrund i Karate, er en af de ledende kræfter i Japan i forbindelse med at få Budo på programmet til Paralympics og Special Olympics i Tokyo 2020. Samtidig er foredraget på Bosei en del af markeringen på 150-året for etableringen af officielle relationer mellem Danmark og Japan.

Foredraget afholdes torsdag d. 16. februar 2017 kl. 19.30, og der er gratis adgang.

Alle er velkomne til dette åbne foredrag, der afholdes i højskolens foredragssal på 2. sal, hvortil der også er adgang via elevator.

Dansk idrætshøjskole. Med et japansk twist.

De indbydende lokaler, overraskende rum, lækre sportsfaciliteter, de smukke omgivelser og den helt særlige stemning opleves bare bedst 'live'. Vi vil derfor gerne invitere dig på besøg til en rundvisning og en lækker frokost.

Se dine muligheder, få svar på dine spørgsmål - og ikke mindst mulighed for at sikre DIN plads på et af de kommende semestre.

Rundvisningen er dog helt uforpligtende og vi betaler selvfølgelig gerne dine udgifter til transport.

Vi glæder os til at møde dig!

Book en rundvisning Tilmeld dig et ophold