Golf på højskole på Sjælland

4 overnatninger, 5 dage med golf på højskole og træning samt højskoleliv og interessante foredrag venter dig i mandag-fredag i uge 19. På den måde kan du holde weekeden fri - fx til golf i egen hjemmeklub.

Mesterskabsbanen i Sydsjællands Golfklub Mogenstrup giver dig udfordringer i et naturskønt parkanlæg med små søer og vandløb. I Virket på Falster venter en let kuperet skovbane – også med vand, hvor driveren måske ikke altid er det bedste valg fra tee. Golfkurset bringer dig også til Rønnede golfklub, der med sit kuperede terræn giver nogle flotte views og spændende golfslag.

Program Golf og højskole

Du vil bl.a. modtage træning af PRO Claus Thane, som er en af de få klubpro’er i Danmark, som også tilbyder fitting af dine golfkøller. PRO Claus Clausen vil også give dig tips og tricks til dit golfspil - særligt den i den korte del af spillet, som også kommer under afprøvning med efterfølgende spil på kort bane. Vores intension er at give dig forslag til sjov og ikke mindst meningsfyldt træning.

Kursusugen byder naturligvis også på andet end fysisk golfspil. Idrætshøjskolen Bosei har en helt særlig historie med et japansk twist, da bygningerne primært er opført af japanere tilbage i 1980’erne. Vi fortæller naturligvis om stedets historie og afholder blandt andet en samling med udgangspunkt i japansk kultur.

Ugen vil også byde på andre foredrag og hyggelige indslag. Du får inspiration til træne din hukommelse, balance og motorik, når vi inviterer til SMART træning i løbet af kursusugen.

Onsdag aften kan man vælge at tilbringe på idrætshøjskolen eller måske tage på kulinarisk oplevelse omkring Præstø og Møn. Idrætshøjskolen Bosei ligger tæt på Præstø kulturby og Nysø gods hvor blandt andre Thorvaldsen og H.C. Andersen har slået deres folder.

Ret til ændringer forbeholdes.

DET DER PLEJER AT STÅ MED SMÅT

Priser & praktisk information

Praktisk golf info:

  • Mandag – træning SSGM | Tirsdag – spil Virket | Onsdag – træning Rønnede | Torsdag – spil Rønnede | Fredag – spil SSGM
  • Banesandwich i golfklubberne tirsdag, onsdag, torsdag og fredag er inkluderet i prisen. Drikkevarer i klubberne er for egen regning.
  • Eventuel leje af buggy, trolley eller andet udstyr samt køb af baneguides sker for egen regning med direkte kontakt til den respektive klub.

  • Transport til og fra golfklubberne sker i egne biler. Vi opfordrer dog til samkørsel, så vidt det er muligt.
  • Deltagere uden gyldigt DGU-nummer har ikke spilleret til stor bane, men alene til klubbernes par 3 bane og træningsanlæg.

Dansk Idrætshøjskole – japansk twist

Idrætshøjskolen Bosei har tidligere været en japansk kostskole, bygget af japanerne for ca. 35 år siden. Idag er vi en klassisk dansk idrætshøjskole, men med et japansk twist, som man ikke finder andre steder.

Idrætshøjskolen ligger i smukke omgivelser i Faksinge skov tæt på Præstø by og fjord. Det betyder for de morgenfriske, at man, foruden en svømmetur i vores smukke svømmehal med naturkig, har mulighed for at vælge en frisk gå- eller løbetur i skoven.

Hvis man er mere gangbesværet, så har vi elevator, ramper og platformlifte, så du kan komme rundt til aktiviteterne på selve skolen.

 

Som kursist på Idrætshøjskolen Bosei bliver du en del af en aktiv højskole med ca. 90-100 unge mennesker samt 35 ansatte, der arbejder for at skabe uforglemmelige minder i de fantastiske rammer, og hvor glæde og energi er en del af stemningen.

Ikigai er et japansk udtryk, som bedst oversættes med ”det der giver livet mening”… Begrebet stammer fra øen Okinawa, som i øvrigt er det sted i verden, hvor der bor flest mennesker på over 100 år. Alle mennesker har deres egen ikigai, som naturligt ændrer sig i takt med livets faser. Hvert af vore højskolekursuser har sit eget fokus med forsøg på at skabe glæde og inspiration til livet.

Priser 2027

Dobbeltværelse med delte baderum/toiletter på gangen Kr. 5.450,- pr. person

Enkeltværelse med delte baderum/toiletter på gangen: Kr. 6.250,-

Dobbeltværelse med bad/toilet på værelset: Kr. 6.250,- pr. person

Enkeltværelse med bad/toilet på værelset: Kr. 7.050,-

Dagskursist – uden overnatning på højskolen: Kr. 4.950,-

Eventuelle materialeudgifter er ikke inkluderet i prisen.

Tilkøb af ekstra overnatninger

Det er muligt at tilkøbe ekstra overnatning før og/eller efter kurset. Pris pr. overnatning inkl. morgenmad: Kr. 550,- pr. person.

Kontakt os om bookning via denne mail

Indkvartering

Indkvartering på dobbeltværelser og enkeltværelser i henholdsvis stueplan og 1. sal. Toiletter og bruserum findes på gangene

I stueplan er der enkelte værelser med eget bad/toilet.

Sengelinned og 1 stk. håndklæde er incl. i kursusprisen. Medbring evt. ekstra håndklæde – fx til brug i svømmehallen/saunaen.

Ankomst og afrejse

Ankomst sker mandag i kursusugen.

Afrejse sker fredag i kursusugen.

Se reelt ugeprogram for detaljeret information.

Ankommer man i elbil – kan denne lades på højskolen.

Der er busstop ca. 800 meter fra højskolen.

Lidt om indholdet i din kursusuge

5 dages fordybelse og højskoleglæde!

Dagene på ugekurset er delt op på en måde, der giver dig chancen for dels at være sammen med andre, som har præcis samme interesse som dig selv; dels mulighed for også at møde andre kursister, når fællesskabet nydes under måltider, højskolesang og foredrag.

 

I pauserne kan du fx. nyde samværet med andre kursister over en kop kaffe. Du kan også læse avisen eller fordybe dig i et spændende magasin i vores hyggelige opholdsrum.

Højskolens faciliteter

Som idrætshøjskole har vi en masse muligheder for træning; men der findes også en række kreative værksteder, svømmehal, opholdsstue og ikke mindst Bosei Haven, som er en stor del af højskolens bæredygtige profil. Man er velkommen til at kigge ud i alt det grønne.

Bosei Haven, giver dagligt grøntsager til højskolens køkken, og er et samarbejde mellem Idrætshøjskolen Bosei, Rønnede Kro samt michelin restauranten Hotel Frederiksminde. Bosei Haven er desuden blevet til med økonomisk støtte fra Hedeselskabet og med hjælp til etablering af HedeDanmark.

Vi fokuserer på at servere en sund og varieret kost

På Idrætshøjskole Bosei bliver der taget hånd om hele din krop. Det betyder, at vi har udarbejdet en kostpolitik, der drejer sig både om antallet af måltider og uforarbejdede råvarer, men også om kulturen omkring mad.

  • Vi laver maden med tanke på kostrådene.
  • Via Bosei Haven producerer vi selv økologiske grønstsager til eget køkken – og den lokale Michelin restaurant Hotel Frederiksminde
  • Vi sikrer variation i maden ved at tage kursister, elever og personalet med på råd, når maden skal planlægges.
  • Der er en vegetardag om ugen.
  • Vi serverer tre måltider om dagen. Derudover er der frugt og grovboller om eftermiddagen.

Vores krav til de råvarer vi bruger

  • Vi bruger primært kun friske og uforarbejdede råvarer. Det er kun ærter og majs, vi køber fra frost.
  • Vi bager vores eget rugbrød, franskbrød og morgengrovboller.
  • Derudover fremstiller vi vores egen marmelade og müsli.

Hensyn og service

  • Vi vil gerne have forslag til mad fra kursister og elever. Det gør det mere spændende at lave mad til dem.
  • Vi tager hensyn til allergi og sygdom.
  • Vi tager hensyn til vegetarer.
  • Vi tager hensyn til trosbetingede kostvaner.

Hjemrejse – og hva’ så?

Højskolen ligger midt skoven, så allerede når du træder ud, så møder du naturen. Fx kan man gå på opdagelse og se højskoleelevernes projekter omkring ‘Vild med Vilje’ eller tage ud til de mange små skønne strande og øvrige naturperler samt lokale kulinariske og kulturelle spots i området – fx:

GeoCenter Møns Klint

Strandtur til Feddet

Radius Destillery

Vi glæder os til at møde dig

Få ro i sindet og tilmeld dig allerede nu, så din plads er sikret. Vores øvrige kurser er ret populære og udbydes efter først-til-mølle princippet.

Har du spørgsmål? Tilmelding til 2027 er åben