Inspirationsuge 45 - Filmens verden - fra idé til det store lærred | Langsomme sting | Yoga og højskole
Filmens verden - fra idé til det store lærred
Vi har fået en ganske særlig mulighed: En af Nordens mest erfarne filmproducere, Lars Bredo Rahbek, er bosat lige her i Præstø – og nu åbner han døren ind til filmens fascinerende univers på Idrætshøjskolen Bosei.
Lars har i flere årtier stået bag en række markante spillefilm, blandt andre Flammen & Citronen, Margrete den Første, Pagten, I lossens time, Steppeulven, Superclásico, En Soap, Det som ingen ved, Tordenskjold & Kold og den kommende No Rest for the Wicked – den første danske film optaget på Færøerne siden Nils Malmros’ Barbara (1997), med premiere i foråret 2026. Til april går han desuden i optagelse på filmatiseringen af Jette A. Kaarsbøls bestseller Den lukkede bog, instrueret af Charlotte Sieling.
På kurset deler Lars ud af sine erfaringer – fra de første spæde idéer og manuskriptet på skrivebordet, til optagelser, klipning og premieren på det store lærred. Undervejs ser vi klip fra hans film, hører anekdoter fra produktionen og diskuterer de kunstneriske, økonomiske og menneskelige valg, der former en film.
Et kursus for alle med kærlighed til film – uanset om du er nysgerrig filmelsker, spirende manuskriptforfatter eller bare vil opleve magien bag kameraet.
I løbet af opholdet oplever du også alt det, der ellers hører til et godt højskoleophold, dvs. hyggeligt samvær med andre kursister, fællessang, træning, spændende foredrag og en tur ud af huset. Vi nyder, at vores højskole ligger midt i den sydsjællandske natur, og i løbet af dit ophold vil der være rig mulighed for at spadsere ture i den omkringliggende skove, nær sø og fjord samt i vores skønne grønne arealer på skolens område.
Mød underviseren:
Lars Bredo Rahbek er en af Nordens mest erfarne filmproducere med flere årtiers virke i dansk film. Han har stået bag markante spillefilm som Flammen & Citronen, Margrete den Første, Pagten og I lossens time og arbejder i øjeblikket på filmatiseringen af Jette A. Kaarsbøls bestseller Den lukkede bog. I 2026 er han aktuel med No Rest for the Wicked – den første danske film optaget på Færøerne siden Barbara. Lars er bosat i Præstø og brænder for at dele sin erfaring med både filmelskere og nye generationer af historiefortællere.
Langsomme sting
Kursusbeskrivelse er på vej…
Kontakt evt. Anne Mette Liedecke Dall på Idrætshøjskolen Bosei for mere info.
Yoga og højskole
Uanset om du i forvejen har yoga og mindfulness i din hverdag, eller det er en ny verden for dig, er du velkommen på dette kursus, hvor vi skal have yoga og mindfulness mere ind under huden.
Du kommer til at møde yoga og mindfulness i praksis og vil kunne mærke efter, hvad der virker for dig og finde ud af, hvordan du kan bruge det, du lærer, udenfor yogamåtten.
Derudover kommer du selvfølgelig også til at opleve, hvad et klassisk højskoleophold ellers har at byde på med hyggeligt samvær med andre kursister, lækker mad, spændende foredrag, fællessang, træning og vores skønne omkringliggende natur.
Mød underviseren:
Diana Due har været tilknyttet Idrætshøjskolen Bosei i flere sæsoner. Diana er international advanced certificeret yogaunderviser med titel CYT500. Diana er uddannet både inden for Vinyasa, Hatha, Yin og Restorative yoga og har 12 års erfaring som underviser. Med en sundhedsfaglig baggrund som underviser har Diana også en stor interesse for og viden om yoga og mental velvære samt troen på at forene det indre selv med den fysiske krop. Derfor inkluderer Diana også altid meditation og åndedrætsøvelser for at finde optimal balance og harmoni.
Halvdagsudflugt med højskolen
I løbet af det dit ophold tager vi også på en halvdagstur ud af huset. Her besøger vi et museum eller et andet vigtigt kultur- eller natursted på Sydsjælland eller øerne (Møn, Falster eller Lolland), som har en vigtig lokal betydning for vores region. Her får vi guidede omvisninger og sat kunsten, stedet og naturen ind i en større sammenhæng.
Turen går også nogle gange til Præstøs historiske bymidte, hvor vi på en byvandring hen over de toppede brosten hører om byens tilblivelse, middelalderens antonittermunke samt bl.a. guldalderhelte som H.C. Andersen, N.F.S. Grundtvig og Bertel Thorvaldsen, der alle kom her i byen i 1800-tallet. I programmet for ugen kan du se, hvor turen går hen for den enkelte kursus.